در چند سال گذشته برند های بسیاری بدون اطلاع از کارکرد باشگاه مشتریان، اقدام به راه اندازی آن کرده اند؛ بیشتر این برندها از باشگاه مشتریان برای افزایش مشتری و فروش استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که باشگاه مشتریان کارکردهای دیگری نیز دارد . به برخی از کارکردهای مهم باشگاه مشتریان می پردازیم:

. تاثیر باشگاه مشتریان روي برندینگ

مدیریت مشتری و ارتباط هر چه بیشتر با وی نیازمند ابزارهای تکنولوژیک است. صرف تبلیغات گسترده ضامن قدرت یک برند نیست. لذا باشگاه مشتریان می‌تواند به عنوان ابزاری که حضور دائمی برند در کنار مشتری را فراهم می‌کند، کاملاً مطرح شود.

. تاثیر باشگاه مشتریان بر روي تحقيق و توسعه

با توجه به اطلاعات به دست آمده از باشگاه مشتریان، می‌توان علاقه‌مندی‌ها و نیازها و سلایق جدید مشتریان را که در محصولات و خدمات فعلی دیده نشده است، به راحتی رصد کرده و از آن به عنوان ابزاری جهت شنیدن خواسته و سلیقه مشتری استفاده کرد. بنابراین باشگاه مشتریان می‌تواند ابزار مناسبی جهت خلق و توسعه خدمات و محصولات جدید و یا اضافه کردن امکانات نو به محصولات فعلی باشد. محصولاتی که دقیقاً بر اساس نیازها و علاقه‌مندی‌های مشتریان طراحی شده‌اند.

. تاثیر باشگاه مشتریان بر روي تحقيقات بازار

با ابزار باشگاه مشتریان می‌توان اطلاعات دقیقی از مشتریان گردآوری کرد. اطلاعات پروفایل مشتریان گنجینه‌ای از دانش سازمانی است که نوع مشتری را از زاویه نگاه تحقیقات بازار روشن می‌سازد. با این ابزار نیز می‌توان انواع نظرسنجی‌ها را قبل از تولید محصول، انجام تبلیغات و … در یک جامعه آماری دقیق انجام داد.

. تاثیر باشگاه مشتریان روي رضایت سنجي مشتریان

شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات مشتریان، غیر از اینکه نیاز به سعه صدر و فرهنگ سازمانی مرتبط است، ابزار هم می‌خواهد. باشگاه مشتریان یکی از بهترین ابزارهای ارتباط دائمی با مشتریان است که از طریق آن می‌توان نظرات مشتریان را در مورد محصولات و خدمات برند خود جویا شد و بابت این مشارکت مشتریان امتیازاتی هم برای آن‌ها مشخص کرد.

. تاثیر باشگاه مشتریان بر روي تبليغات و بازاریابي

قدرت تبلیغات دهان به دهان و استفاده از شبکه‌های انسانی جهت معرفی یک برند، قوی‌ترین روش تبلیغاتی است که باشگاه مشتریان نیز در همین راستا طراحی شده است. باشگاه وفاداری مشتریان هزینه‌های زیاد تبلیغات را بسیار کاهش می‌دهد تا جایی که پس از مدتی که تعداد اعضای باشگاه به حد نصاب مورد نظر رسید هزینه‌های تبلیغات رو به صفر می شود و باشگاه بدون هزینه‌های اضافی تبلیغات به ارائه خدمات با حداقل هزینه به مشتریان بسیاری میپردازد.

. تاثیر باشگاه مشتریان بر روي مدیریت روابط مشتریان

یکی از آفات استفاده از CRM در سیستم های مختلف، استفاده از آن صرفاً جهت ارتباط تک سویه است. باشگاه مشتریان نه تنها نگاه ارتباط با مشتری را دارد، بلکه به دنبال شریک کردن مشتریان در شکل دادن یک ارتباط دو سویه است. این نوع CRM یک به یک که می‌تواند منجر به بازاریابی یک به یک شود، صرفاً یک فعالیت انبوه مانند اس ام اس یا ایمیل و مواردی از این دست نیست بلکه تک تک ارتباط ها بر اساس نیازها و عادات مشتری تهیه و بهینه می‌شود.

. ایجاد بانک اطلاعاتي و داده كاوي

یکی از نتایج مهم باشگاه مشتریان ایجاد پایگاه داده‌ای از مشتریان است. داشتن این اطلاعات به خودی خود می‌تواند برای سازمان مزیت رقابتی ایجاد کند. یکی از موارد استفاده از این پایگاه داده تحلیل این داده‌ها بر اساس مدل‌ها و روابط آماری است که گزارش‌های مدیریتی و اجرایی بسیار مفید و واقعی را در اختیار مدیران عالی و میانی سازمان قرار می‌دهد. از طرفی توجه این اطلاعات میتواند موجب رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت شود.
روش‌های داده کاوی data mining یکی از ابزارهای نوین مدیریتی که ورودی و خوراك اصلی آن اطلاعاتی است که از باشگاه بدست می‌آید.
• تاثیر باشگاه بر روي مدیریت دانش مشتریان
مدیریت دانش مشتریان، یکی از دارایی ‌های نامشهود سازمان است که در صورت استفاده درست، می‌تواند به عنوان یکی از منابع اصلی بهبود فرایندها بهره برد. این نوع ایجاد دانش به ابزارهای خاصی نیاز دارد که باشگاه مشتریان یکی از بهترین آن است