میتوان گفت که باشگاه مشتریان مناسب ترین ابزاریست که جهت وفادار کردن مشتری در دنیای کسب و کار امروز مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، باشگاه مشتریان جزو فعالیت های بازاریابی رابطه‌ای محسوب می گردد که تاکید آن بر حفظ مشتریان فعلی است و روی جذب مشتری‌ جدید تمرکز نمی کند. زیرا اغلب مشاغل بر این باورند که مشتریان بلند مدت سودمندتر از مشتریان موقتی هستند. هر چه میزان وفاداری مشتری بیشتر باشد سود بیشتری از فروش به وی، عاید باشگاه مشتریان خواهد شد. مهمترین گام در طراحی باشگاه مشتریان، مشخص نمودن منطق اجرای برنامه‌، افزایش میزان سود سازمان و‌… می باشد. باشگاه مشتریان می تواند با شیوه ی ایجاد یک پکیج انگیزشی مناسب‌، مشتریان را تشویق نماید که در باشگاه عضو شوند و در آن فعالیت نمایند. در ادامه برخی از فعالیت های موثر در بازاریابی باشگاه مشتریان و اهمیت باشگاه مشتریان را بیان می نماییم.

اختصاصی‌ سازی روش های توزیع محصولات

حتما شما هم تاکنون تصاویر مربوط به صف ‌های طولانی برای خرید آخرین مدل محصولات برندهای معروف را دیده اید. افرادی که به محصولات این شرکت ها علاقه مند می باشند، حاضرند سختی زیادی را تحمل کنند تا بتوانند جزو اولین نفراتی باشند که جدیدترین محصول آن برند را خریداری نموده اند. به عنوان مثال سالن انتظار موسسات هواپیمایی را در نظر بگیرید که خدمات  یکسانی را به تمام مشتریان ارائه می نمایند. در واقع تفاوتی در ارائه خدمات به مشتریان وفادار و مشتریان جدید وجود ندارد. این موارد به دلیل عدم استفاده از تکنیک‌ های اختصاصی‌ سازی روش های توزیع محصولات رخ می دهد. در صورتی که به مشتریان وفادار امتیازی تعلق گیرد ابتدا باید به درخواست آن ها رسیدگی شود. در واقع می توان به نسبت رتبه های مشتریان یک کانال توزیع ویژه طراحی نمود.

مستحکم نمودن روابط

اگر میان باشگاه مشتریان و اعضا مستحکم تر باشد، وفاداری مشتریان افزایش می یابد و به ماندن در سیستم راغب تر می شوند. جهت ‌ایجاد حس پشتیبانی در مشتری می توان اقداماتی نظیر برگزاری همایش ‌های سالانه، تورهای تفریحیزی و زیارتی، گردهمایی ‌ها، قرعه کشی با حضور اعضای باشگاه و… را انجام داد.

خدمات پس از فروش و بازخورد خدمات

یکی از نکاتی که باید توجه کرد این است که آیا هر نوع خدماتی که برای مشتریان در نظر گرفته شده و برای باشگاه اهمیت دارد برای مشتری نیز ارزش دارد؟ بنابراین بهتر است قبل از ‌ایجاد هر ارزشی برای مشتریان باشگاه، از نظر آنها آگاه شد. با این کار می توان اطمینان حاصل نمود، آن مواردی که در نظر گرفته شده است از اولویت ‌های اصلی مشتریان نیز محسوب می شود؟ به عنوان مثال یکی از مواردی که امروزه در کسب و کارها کاربرد دارد “پیامک تشکر پس از خرید” است. این کار برای نظرسنجی از مشتریان در رابطه با باشگاه و خدمات آن صورت می گیرد. البته لازم به ذکر است که پیام های گاه و بی گاه و افراطی موجب آزار مشتریان می گردد.

رتبه ‌بندی مشتریان

یکی از ابزارهای بازاریابی باشگاه‌ مشتریان، ترغیب مشتریان به خرید مجدد و بیشتر، معرفی مشتریان جدید و ارتقای سطح عضویت خود به واسطه ی این فعالیت ها می باشد. به مشتریان وفادار کارت هایی با عنوان کارت ‌های وفاداری صادر می شود که با ارتقای سطح فعالیت آنها کارت جدیدی به آنها تعلق می گیرد. مشتری نیز از طریق امتیازات خود می ‌‌تواند از خدمات VIP، تخفیف بیشتر، هدیه نفیس تر بهره مند گردد. لازم به ذکر است که می توان مجموع ‌این ارزش ‌ها را در هنگام سنجش رضایت مشتری، اندازه‌گیری نمود.